• علی اکبر داور حقوقدان و موسس اداره ثبت احوال

  علی اکبر داور حقوقدان و موسس اداره ثبت احوال

  علی‌اکبر داور (زادهٔ ۱۲۶۴ در تهران -اصالتاً چهاردانگهٔ ساری- ۱۳۱۵ تهران) از رجال سیاسی دورهٔ رضاشاه بود که در پست‌های وزیر مالیه در کابینه محمدعلی فروغی (۱۳۱۲–۱۳۱۵)، وزیر معارف (فرهنگ)، وزیر عدلیه (دادگستری) انجام وظیفه کرد و به بنیادگذار دادگستری نوین ایران نامور شده‌است. پدرش کربلائی علی خان اردلان معروف به کلبعلی خان متولد روستای کنیم در کیاسر و بخش چهاردانگه شهرستان ساری بود که خزانه‌دار دربار قاجار بود ایجاد نظام قضایی در کشور، تأسیس «ادارهٔ ثبت احوال»، تدوین «قانون ثبت اسناد»، «قانون ثبت املاک»، «قانون ازدواج و طلاق» و تأسیس بیمه ایران از مهم‌ترین دستاوردهای او بود. وی به گونهٔ مشکوکی درگذشت. برخی مرگ وی را یکی از ترورهای سیاسی دولتی مخالفان و ناراضیان در دوران رضاشاه به‌شمار می‌آورند. از بین رجال دورهٔ پهلوی او از معدود افرادی است که هم‌اکنون یک خیابان در تهران به نام اوست

 • دکتر میرمحمد صادقی حقوقدان مبرز

  دکتر میرمحمد صادقی حقوقدان مبرز

  حسین میر محمد صادقی (زاده: ۱۳۳۵ خورشیدی در تهران) حقوقدان، و نویسنده کتب حقوقی در رشته حقوق کیفری به ویژه حقوق کیفری اختصاصی و منتخب دومین همایش اهدای چکش زرین عدالت، فرزند علاءالدین میرمحمدصادقی، میلیاردر و فعال سیاسی اقتصادی ایرانی، و نیز استاد تمام دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و ریاست دانشگاه علمی و کاربردی اتاق بازرگانی ایران است.

 • دکتر حسن ستوده تهرانی حقوقدان اقتصادی

  دکتر حسن ستوده تهرانی حقوقدان اقتصادی

  دکتر حسن ستوده تهرانی، در سال ۱۲۸۶ _۱۳۶۸در تهران به دنیا آمد. دوره ابتدایی و متوسطه را در تهران گذرانده و پس از دریافت دیپلم متوسطه، به مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی رفت و لیسانس قضایی خود را از این مدرسه گرفت.

 • موسی عمید حقوقدان سیاست‌مدار

  موسی عمید حقوقدان سیاست‌مدار

  موسی عمید (۱۲۸۶ در تبریز- ۱۳۴۲ در تهران)نماینده مجلس شورای ملی در دوره‌های ۱۸ و و۱۹ و ۲۰ از تهران،حقوق‌دان، سیاست‌مدار ایرانی و رئیس دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود.

 • احمد متین دفتری از دانشگاه تا وزارت

  احمد متین دفتری از دانشگاه تا وزارت

  احمد متین دفتری ملقب به اعتضادلشکر و متین‌الدوله (۴ بهمن ۱۲۷۵ تهران - ۵ تیر ۱۳۵۰ تهران) جوان‌ترین نخست‌وزیر ایران در زمان رضاشاه در ۴۳ سالگی بود.[۱] او از استادان حقوق بود و علاوه بر مقام استادی دانشکده حقوق، در عرصه سیاست ایران نیز حضور داشت و به مقام نمایندگی مجلس شورای ملی و مجلس سنا و وزارت دادگستری و نخست‌وزیری رسید.

 • سید حسن امامی، فقیه و مولف حقوق مدنی

  سید حسن امامی، فقیه و مولف حقوق مدنی

  سید حسن امامی (۱۲۸۱ در تهران- ۱۳۵۸ در لوزان، سوئیس) فقیه شیعه، حقوق‌دان، قاضی و سیاست‌مدار ایرانی و امام جمعه شهر تهران در زمان محمدرضا پهلوی بود.

 • درباره دکتر ابراهیم بیگ زاده، حقوقدان مصمم و دانشمند

  درباره دکتر ابراهیم بیگ زاده، حقوقدان مصمم و دانشمند

  دکتر ابراهیم بیگ زاده، اکنون رییس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی است ایشان دکترای حقوق بین الملل (رساله در مورد حقوق بین الملل دریا) از دانشگاه نانت فرانسه دارد

 • اعلام اسامی وزرای پیشنهادی ۴ وزارتخانه دولت دوازدهم

  در نشست علنی امروز صورت گرفت؛

  اعلام اسامی وزرای پیشنهادی ۴ وزارتخانه دولت دوازدهم

  عضو هیات رئیسه مجلس نامه رئیس جمهور درخصوص معرفی وزرای پیشنهادی ۴ وزارتخانه دولت را در صحن علنی مجلس قرائت کرد.

 • طرح دو فوریتی استثنا کردن برخی مدیران بازنشسته شکست خورده است

  نماینده مردم تبریز

  طرح دو فوریتی استثنا کردن برخی مدیران بازنشسته شکست خورده است

  عضو فراکسیون جوانان مجلس با انتقاد از طرح دو فوریتی استثنا کردن برخی مدیران بازنشسته از قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، گفت: سال ۹۵ این قانون با لحاظ استثنائاتی به تصویب رسید و مجلس برای برداشته شدن همین استثنائات قانون جدید گذراند.

 • سخنگوی قوه قضاییه: مردم مفسدان را به ما معرفی کنند

  حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در حاشیه نشست مسئولان عالی قضایی از مردم خواست که مفسدان را به دستگاه قضایی معرفی کنند.