• خبر خوب برای مشمولان سربازی متقاضی شرکت در آزمون وکلای قوه قضاییه

  خبر خوب برای مشمولان سربازی متقاضی شرکت در آزمون وکلای قوه قضاییه

  سخنگوی قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی سربازان نیروهای مسلح از فراهم شدن امکان شرکت در آزمون مرکز وکلای قوه قضاییه برای کارشناسان حقوقی، رسمی و مشاوران خانواده قبل از انجام خدمت سربازی خبر داد.

 • موافقت مجلس با کلیات طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری

  موافقت مجلس با کلیات طرح تقلیل مجازات حبس تعزیری

  نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح دو فوریتی تقلیل مجازات حبس تعزیری موافقت کردند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در رابطه با رد کلیات طرح دو فوریتی تقلیل مجازات حبس تعزیری را بررسی کردند و در نهایت با گزارش کمیسیون مخالفت کرده و با ۱۱۵ رای موافق، ۶۳ رای مخالف و ۹ رای ممتنع با کلیات این طرح موافقت کردند.

 • طرح کاهش مجازات حبس در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس رد شد

  طرح کاهش مجازات حبس در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس رد شد

  نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ضمن تشریح بررسی‌های امروز کمیسیون متبوع خود از رد شدن طرح کاهش مجازات حبس در این کمیسیون خبر داد. یحیی کمالی پور گفت‌، در خصوص جلسه‌ امروز کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس گفت: در جلسه امروز به بررسی طرح کاهش مجازات حبس پرداختیم، طرحی که روز گذشته در مجلس شورای اسلامی دو فوریت آن به تصویب رسید.

 • نحوه جذب و فرایند ثبت نام در سامانه امریه قوه قضاییه

  از سوی معاونت منابع انسانی قوه قضاییه اعلام شد

  نحوه جذب و فرایند ثبت نام در سامانه امریه قوه قضاییه

  معاونت منابع انسانی قوه قضاییه در اطلاعیه‌ای نحوه جذب و فرایند ثبت نام در سامانه امریه قوه قضاییه را اعلام کرد. این اطلاعیه به شرح زیر است: «بدینوسله به اطلاع می‌رساند، متقاضیان امریه سربازی در قوه قضاییه می‌توانند در مهلت‌های مقرر اعلامی از سوی امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه، نسبت به ثبت نام در سامانه امریه قوه قضاییه اقدام نمایند. تاریخ‌های اعزام قوه قضاییه ابتدای ماههای زوج در طول سال می‌باشد و از طریق صدور اطلاعیه متعاقباً اطلاع رسانی می‌شود.

 • ثبت ۱۰۰۰ ازدواج دوم در سال ۱۳۹۷

  رییس هیات مدیره کانون سردفتران ازدواج و طلاق خبر داد

  ثبت ۱۰۰۰ ازدواج دوم در سال ۱۳۹۷

  رییس هیات مدیره کانون سردفتران ازدواج و طلاق با ارائه آماری از ازدواج های چندهمسری در سال گذشته و امسال گفت: در سال ۹۷ ، ۶۳۰ هزار ازدواج در کل ایران ثبت شد که از این تعداد، نزدیک یکهزار نفر، ازدواج چند همسری داشته‌اند و در سال ۹۸ نیز نزدیک ۳۹۸ هزار ازدواج رسمی در کل کشور ثبت شده که از این تعداد، ۵۳۰ مورد آن ازدواج چند همسری (همسر دوم) بوده است. علی مظفری گفت‌، درباره موضوع تبلیغ چند همسری و اینکه شرط رضایت زوجه برای ازدواج دوم زوج به چه صورت است؟ اظهار کرد: طبق قوانین موجود شرط فعلی رضایت زوجه برای ازدواج دوم زوج، به این شکل است که مردی که می‌خواهد همسر دوم برگزیند، باید به دادگاه مراجعه کند، شرایطش را دادگاه بررسی می کند و اگر دادگاه تشخیص داد که ازدواج دوم اشکالی ندارد اجازه می‌دهد و در اینجا ثبت ازدواج منوط به اجازه دادگاه می‌شود.

 • رییسی: به گستردگی همه داشته‌ها یمان داریم تهدید می‌شویم

  رییسی: به گستردگی همه داشته‌ها یمان داریم تهدید می‌شویم

  رئیس قوه قضاییه گفت: امروز ما به گستردگی همه داشته‌هایمان داریم تهدید می‌شویم. سید ابراهیم رییسی طی سخنانی در همایش ملی پدافند غیرعامل اظهار کرد: در تاریخ حیات کشورمان جلوه‌هایی از روحیه استکباری را دیده‌ایم. ملت ما در این عصر جدید، در تبعید امام بزرگوار، در شهادت دانش آموزان، در تسخیر لانه جاسوسی و از سال ۴۲، ۵۷ و ۵۸ جلوه حرکت‌های استکباری را بارها دیده است.

 • معارفه و تحلیف اعضای هیات منصفه مطبوعات

  معارفه و تحلیف اعضای هیات منصفه مطبوعات

  مراسم معارفه و تحلیف اعضای هیات منصفه مطبوعات صبح امروز(یکشنبه) ۱۲ آبان ماه با حضور محمدجوادحشمتی رییس کل دادگستری استان تهران، ناصر سراج نماینده رییس قوه قضاییه در هیات منصفه مطبوعات، قاضی محمدی کشکولی، علی القاصی دادستان تهران و اعضای جدید هیات منصفه مطبوعات در مجتمع قضایی امام خمینی(ره) برگزار شد.

 • طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین‌ دادرسی دیوان عدالت اداری به کمیسیون قضایی ارجاع شد

  برای بررسی بیشتر

  طرح اصلاح قانون تشکیلات و آیین‌ دادرسی دیوان عدالت اداری به کمیسیون قضایی ارجاع شد

  طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات و آیین‌دادرسی دیوان عدالت اداری با رای مجلس شورای اسلامی و برای بررسی بیشتر به کمیسیون قضایی ارجاع شد.

 • جذب همه پذیرفته‌شدگان آزمون کادر اداری قوه قضاییه سال ۹۶ در پایان سال جاری

  رئیس امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه خبر داد

  جذب همه پذیرفته‌شدگان آزمون کادر اداری قوه قضاییه سال ۹۶ در پایان سال جاری

  رئیس امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه از جذب کلیه پذیرفته‌شدگان آزمون کادر اداری قوه قضاییه سال ۹۶ در پایان سال جاری خبر داد. مهدی ناصری دولت‌آبادی در این باره اظهار کرد: از تعداد ۶۴۰۰ نفر از پذیرفته‌شدگان آزمون کادر اداری قوه قضاییه که در سال ۹۶ برگزار گردید، هزار و پانصد نفر جذب و مشغول به کار شده‌اند.

 • هفته گذشته در دستگاه قضا چه گذشت؟

  هفته گذشته در دستگاه قضا چه گذشت؟

  برگزاری نخستین انتخابات مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه، آخرین جلسه دادگاه شبنم نعمت زاده، آزادی بازداشت شدگان هفت تپه و... گزیده اخبار حقوقی هفته گذشته بود. مهمترین اخبار حقوقی و قضایی هفته گذشته به شرح زیر است:

 • زمان ثبت‌نام آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه تمدید شد/ مشکل در سایت ثبت نام همچنان باقی است

  زمان ثبت‌نام آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضائیه تمدید شد/ مشکل در سایت ثبت نام همچنان باقی است

  در حالی که سایت دانشگاه پیام نور برای ثبت نام در آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه همچنان با مشکل با مواجه است، زمان ثبت نام در این آزمون تا روز ۱۵ آبان تمدید شد. ثبت نام آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه که از روز اول آبان آغاز شده بود و قرار بود تا امروز هشتم آبان ادامه یابد، تا چهارشنبه ۱۵ آبان تمدید شد.

 • «کنوانسیون سنگاپور» چیست؟

  «کنوانسیون سنگاپور» چیست؟

  کنوانسیون سنگاپور در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸ میلادی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب شد و تقریبا ۷ ماه پس از این تاریخ به امضای ۴۶ کشور رسید. وزارت دادگستری چند ماه پس از امضای «کنوانسیون سنگاپور» ، طی نشستی که سه‌شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، به بررسی ابعاد حقوقی این کنوانسیون پرداخت.

 • آغاز فرایند دریافت کارت شرکت در آزمون تشریحی تصدی منصب قضاء قوه قضائیه

  آغاز فرایند دریافت کارت شرکت در آزمون تشریحی تصدی منصب قضاء قوه قضائیه

  پایگاه اطلاع رسانی معاونت منابع انسانی قوه قضاییه اعلام کرد: بدینوسیله به اطلاع داوطلبان دانشگاهی پذیرفته شده در مرحله اول آزمون جذب عمومی تصدی منصب قضا سال 1398 می‌رساند، کارت‌ شرکت در مرحله دوم (آزمون‌ تشریحی)‌ از امروز مورخ 98/08/06 بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت.

 • ترامپ: البغدادی کشته شد / در خروج از سوریه بازنگری نمی کنم

  ترامپ: البغدادی کشته شد / در خروج از سوریه بازنگری نمی کنم

  رئیس‌جمهوری آمریکا امروز (یکشنبه) گفت: در پی تلاش های آمریکا بزرگترین تروریست جهان ابوبکر البغدادی کشته شد، او رهبر داعش و موسس آن بود که بزرگترین گروه تروریستی جهان است.پس از مرگ البغدادی جهان امن‌تر شده است.

 • وزارت ارتباطات : سند تخلف ارسال نکرده است

  معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور:

  وزارت ارتباطات : سند تخلف ارسال نکرده است

  معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در واکنش به انتشار خبری مبنی بر "توقف اعلام جزئیات پولی که شرکت‌های ارزش‌افزوده از جیب مردم برداشته‌اند" جوابیه‌ای منتشر کرد.

 • رشد ۱۴۶ درصدی وصول مطالبات معوق بانک‌ها از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

  رشد ۱۴۶ درصدی وصول مطالبات معوق بانک‌ها از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

  قریب به ۷ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از مطالبات معوق بانکها در شش ماهه اول امسال از سوی ادارات اجرای اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور وصول شده است.

 • مجلس شیوه اجرای اصل 113 قانون اساسی را تعیین کند

  میرمحمدصادقی:

  مجلس شیوه اجرای اصل 113 قانون اساسی را تعیین کند

  یک حقوقدان گفت: بهتر است قانونی در مجلس در رابطه با شیوه اجرای اصل 113 قانون اساسی لحاظ شود و حدود و ثغور این اصل و چگونگی اجرای این مسئولیت از سوی رییس جمهور، تعیین و مسئولیت قانون اساسی را تبیین کند. حسین میرمحمدصادقی در گفت‌وگو با ایسنا درباره مفاد اصل 113 قانون اساسی و مفاد آن که آورده " پس از مقام معظم رهبری رئیس جمهور عالی‌ترین مقام رسمی کشور است و مسئولیت اجرای قانون اساسی و ریاست قوه مجریه را جز در اموری که مستقیماً به رهبری مربوط می‌شود، بر عهده دارد"، گفت: این اصل موجب یک سری اختلاف نظرهایی بوده است. بیشتر موضوع به این عبارت که « رییس جمهور..... مسئولیت اجرای قانون اساسی.....» را برعهده دارد، مربوط می شود.

 • نتایج انتخابات مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه اعلام شد

  نتایج انتخابات مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه اعلام شد

  نتایج نخستین انتخابات اعضای هیئت مدیره وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه در استان تهران اعلام شد. نتایج نخستین انتخابات اعضای هیئت مدیره و بازرسان مرکز وکلا قوه قضائیه به شرح زیر است:

 • جزییات آزمون قضاوت ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق

  جزییات آزمون قضاوت ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق

  جزییات آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا ویژه مناطق محروم استان‌های جنوب شرق کشور اعلام شد. معاونت منابع انسانی قوه قضاییه در این باره اعلام کرد: بدین‌وسیله به اطلاع می‌رساند، در راستای تأمین و تکمیل کادر قضائی مورد نیاز استان‌های جنوب شرق کشور (سیستان و بلوچستان،کرمان و هرمزگان) و ثبت نام از متقاضیان در مهلت اعلام شده، مرکز آموزش معاونت منابع انسانی قوه قضائیه با همکاری دادگستری استان‌های مذکور در نظر دارد به منظور انتخاب اصلح متقاضیان اقدام به برگزاری آزمون علمی(به صورت کتبی تستی) در روز جمعه مورخ 1398/10/06 نماید.

 • دانشگاه پیام نور میزبان برگزاری آزمون وکلای قوه قضاییه شد

  دانشگاه پیام نور میزبان برگزاری آزمون وکلای قوه قضاییه شد

  مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از میزبانی دانشگاه‌های پیام نور سراسر کشور برای برگزاری آزمون وکلای سال 98 قوه قضاییه خبر داد و گفت: متقاضیان شرکت در این آزمون تا 8 آبان ماه فرصت دارند با مراجعه به وب سایت www.Judiciarybar.ir، ضمن آگاهی از جزئیات و شرایط شرکت در این آزمون جهت ثبت‌نام از طریق پورتال مرکز سنجش و آزمون دانشگاه پیام نور به نشانی sanjesh.pnu.ac.ir اقدام کنند.

 • تمدید مهلت ثبت نام در فراخوان انتقال صد قاضی به تهران

  تمدید مهلت ثبت نام در فراخوان انتقال صد قاضی به تهران

  منابع انسانی قوه قضاییه در اطلاعیه‌ای از تمدید مهلت ثبت نام در فراخوان انتخاب و انتقال یکصد قاضی مجرب به دادگستری و دادسرای شهر تهران خبر داد.

 • برگزاری نخستین انتخابات مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه در استان تهران

  برگزاری نخستین انتخابات مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه در استان تهران

  نخستین دوره انتخابات هیئت مدیره مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضائیه استان تهران، امروز (۳آبان) در مجتمع قضایی غدیر (دادگاه‌های تجدید نظر استان تهران) در میان کاندیداهای کارشناسان رسمی برای عضویت در هیئت مدیره کارشناسان رسمی و کاندیداهای وکیل و کارآموزان وکالتی که پرونده فعال دارند و دفترچه آنها معتبر است برای عضویت در هیئت مدیره وکلا در حال برگزاری است و تا ساعت ۱۷ ادامه دارد.

 • رئیس مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضائیه: انتخابات استان تهران گام آخر استقلال مرکز بود

  رئیس مرکز وکلا، کارشناسان و مشاوران قوه قضائیه: انتخابات استان تهران گام آخر استقلال مرکز بود

  رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با بیان اینکه "یقیناً این انتخابات را می‌توان گام آخر استقلال مرکز نامید" خاطرنشان کرد: طبیعتاً وقتی در آخرین استان هیئت مدیره تشکیل شود و تمام امور کارشناسان و وکلا را خود اعضای هیئت مدیره بر عهده بگیرند استقلال کامل مرکز تضمین و تایید شده است.

 • امضای تفاهم‌نامه کانون وکلا دادگستری با سازمان بهزیستی کشور

  امضای تفاهم‌نامه کانون وکلا دادگستری با سازمان بهزیستی کشور

  رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در مراسم امضای تفاهم نامه ارائه خدمات وکیل معاضدتی به مددجویان تحت پوشش سازمان بهزیستی گفت: کانون وکلا وظیفه حقوق بشری خود یعنی دفاع از مردم خاصه دفاع مجانی از افراد ناتوان را با عشق انجام می‌دهد.

 • برخورد قاطع با دفاتر ازدواج و طلاق متخلف

  رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تاکید کرد

  برخورد قاطع با دفاتر ازدواج و طلاق متخلف

  خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با دفاتر ازدواج و طلاق متخلف برخورد قاطع به عمل می‌آید. در دیدار جمعی از اعضای کانون‌های دفاتر ازدواج و طلاق با دکتر خدائیان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک، وی با بیان اینکه مقدس‌ترین عقدی که در شرع مقدس وجود دارد عقد ازدواج است که سنگ بنای خانواده و بالطبع جامعه و اجتماع را تشکیل می‌دهد و شروع پیوند خانوادگی از دفاتر ازدواج است، لذا عقد ازدواج باید در دفاتر با رعایت کلیه موازین شرعی و قانونی انجام شود.

 • فراخوان آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا در سازمان قضایی نیروهای مسلح

  فراخوان آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا در سازمان قضایی نیروهای مسلح

  معاونت منابع انسانی قوه قضاییه در اطلاعیه‌ای از فراخوان آزمون جذب داوطلبان تصدی امر قضا در سازمان قضایی نیروهای مسلح خبر داد. «بدینوسیله به اطلاع می‌رساند، سازمان قضایی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران با همکاری معاونت منابع انسانی قوه قضائیه در نظر دارد، به منظور تامین نیروی قضایی خود بر اساس ماده ۴ قانون دادرسی نیروهای مسلح و موافقت ریاست محترم قوه قضاییه، تعدادی از افسران ذکور واجد شرایط عضو نیروهای مسلح را از طریق برگزاری آزمون کتبی تستی و مصاحبه‌های تخصصی و گزینش در مشاغل قضایی برای مناطق مندرج در این اطلاعیه جذب نماید.

 • جلسه هماهنگی ثبت دارایی مسؤلان ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد

  جلسه هماهنگی ثبت دارایی مسؤلان ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد

  جلسه هماهنگی در خصوص ثبت دارایی مسئولان ستاد کل نیروهای مسلح با حضور شهریاری معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه در ساختمان معاونت مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه برگزار شد.

 • زمان و نحوه دریافت کارت آزمون تشریحی قضاوت ۹۸

  زمان و نحوه دریافت کارت آزمون تشریحی قضاوت ۹۸

  زمان و نحوه دریافت کارت شرکت در آزمون تشریحی تصدی منصب قضاء قوه قضائیه سال ۱۳۹۸؛ ویژه دانشگاهیان اعلام شد. بدینوسیله به اطلاع پذیرفته شدگان دانشگاهی مرحله تستی آزمون جذب عمومی تصدی منصب قضا سال ۱۳۹۸ می‌رساند، کارت‌ شرکت در آزمون مذکور از روز چهارشنبه ۹۸/۰۸/۰۸ بر روی پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور قرار خواهد گرفت.

 • سامانه ثبت دارایی مسئولان روی شبکه ملی قرار گرفت

  سامانه ثبت دارایی مسئولان روی شبکه ملی قرار گرفت

  امکان دسترسی به سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران از بستر شبکه ملی در داخل کشور فراهم شد. به نقل از قوه قضاییه، در راستای تسهیل فرآیند ثبت دارایی مسئولان، دسترسی به سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران از بستر شبکه ملی امکان پذیر شد. مسئولان سراسر کشور که دارای حساب کاربری "ثنا" (ثبت نام الکترونیک قضایی) هستند از امروز می‌توانند با مراجعه به نشانی https://amval.adliran.ir دارایی و اموال خود را اظهار کنند.

 • ثبت ٧ میلیون سند در دفاتر اسناد رسمی در شش ماه نخست 1398

  رییس کانون سردفتران خبر داد

  ثبت ٧ میلیون سند در دفاتر اسناد رسمی در شش ماه نخست 1398

  ریس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: در ۶ ماهه نخست سال ۹۸، ٧ میلیون و ۳۶۹ هزار و ۲۶ سند در دفاتر اسناد رسمی ثبت شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، ١٣٢ هزار سند رشد داشته است. محمدرضا دشتی اردکانی در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه) برگزار شد، با اشاره به تحولات دستگاه قضایی و اینکه کانون سردفتران همگام با سیاست‌های ریاست قوه قضاییه و سازمان ثبت اسناد برنامه‌های خود را آماده کرده، اظهار کرد: تحولات بسیاری در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در حال وقوع است و کارگروه‌های متعددی در این سازمان شکل گرفته است تا بهتر بتوانیم به شهروندان خدمات ارائه دهیم.