حسین هدایتی

وکیل مدافع حسین هدایتی در رابطه با اتهام پولشویی مطرح شده در مورد موکلش، گفت: در این پرونده اساسا پول از بانک خارج شده و نمی‌تواند مصداق پولشویی باشد.

به گزارش ایسنا، سیامک مدیرخراسانی در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین هدایتی و 10 متهم دیگر مرتبط با این پرونده، اظهار کرد: منشا پولشویی باید مال حرام باشد  ولی در این پرونده اساسا پول از بانک خارج شده و نمی تواند مصداق پولشویی باشد.

در ادامه قهرمانی نماینده دادستان گفت: آقای هدایتی در جلسه قبل گفت که کلیه موارد مربوط به موسوی نژاد است و ایشان از پول تسهیلات استفاده کرده که درست نیست و از ۸ شرکت ۵ شرکت با مشارکت موسوی نژاد بوده است. آقای هدایتی در مورد سه شرکت دیگر چه میفرمایید؟  

وی افزود: در مورد ۵ شرکتی که آقای موسوی نژاد به همراه آقای هدایتی نقش داشته است صحبت می‌کنم. بانک سرمایه در شرایطی بوده که نمی‌توانسته تسهیلات زیادی بدهد و متهمان فکری می‌کنند تا بانک مرکزی را دور بزنند. آنها می‌گویند منابعی در داخل بانک بیاوریم تا نقدینگی بانک بالابرود و در این راستا با چندین گروه مذاکره می‌کنند. اول تفاهم نامه‌ای صورت می‌گیرد و در این زمینه آقای موسوی نژاد با تفاهمات صورت گرفته با آقایان کاظمی و بخشایش، تفاهم‌نامه می‌نویسند. یک طرف این تفاهم نامه آقای شریعتی بوده است و بنا بوده به مدت ۵ سال به بانک‌ کمک‌ کنند و بانک هم به آنها تسهیلات بدهد و با اینکه قرار بوده تفاهم نامه ۵ ساله باشد ولی گاهی پول‌ها دو ماهه از بانک خارج می‌شد.


قهرمانی افزود: ما تا  ۲۱ میلیارد تومان حق دلالی کشف کردیم.

نماینده دادستان تصریح کرد: آقای هدایتی! آقای شریعتی به دستور شما پای تفاهم نامه رفتند و نمی توانید بگویید که من نقشی نداشتم. این تفاهم برای اخذ مصوبه بوده و پس از اخذ مصوبه‌ها، باید وثیقه‌ای در بانک بگذارند تا منابع را از بانک بگیرند. در این زمینه دو ملک در جاده جهرم به شیراز به مبلغ ۴۵۳ میلیارد تومان را به عنوان وثیقه می‌گذارند که قیمت واقعی آن ۳۲ میلیارد بوده و در این زمینه  ۱۳ برابر گرانمایی صورت گرفته است. نقش آقای هدایتی در این زمینه محرز است و اینکه می‌گوید ملک را ندیدم درست نیست.

وی افزود: آقای هدایتی با همراهی آقای موسوی نژاد مجموعا ۳۲۰ میلیارد تومان از بانک‌خارج کرده است.

قهرمانی افزود: منبع دوم شرکت جاوید گشت هیرمند بوده که از طریق این شرکت تسهیلاتی به میزان ۱۳۰ میلیارد تومان اخذ شده که در اینجا مهمترین نقش هدایتی به همراه آقای ضیایی -قائم مقام بانک سرمایه- داشته است. در ۷ مرحله در آنجا تسهیلات پرداخت شده است.

نماینده دادستان با اشاره به یکی از متهمان به نام «تولایی» از او به عنوان ماشین پولشویی فردی به نام یاسر ضیایی یاد کرد.

قهرمانی در ادامه از تولایی پرسید شغل شما چیست که او در پاسخ، گفت: تولیدی دارم و تهرانپارس زندگی می‌کنم. من از سال ۷۹ با آقای ضیایی هم‌کلاس در دانشگاه بودم.  سال ۹۰ یا ۹۱ بود که دوباره با آقای ضیایی دوران دوستی‌مان برگشت و از سال ۹۲ خیلی صمیمی شدیم. او می گفت که مشکلات قضایی دارم از حساب تو استفاده کنم و سپس خانه‌ای به نام من کرد.

نماینده دادستان گفت: شما پوششی بودید که در ملک بشینید. وقتی آقای ضیایی در بازداشت بود،  همسر هدایتی وثیقه می‌آورد و او را از زندان آزاد می‌کند که معلوم نیست دلیلش چه بوده است. تسهیلات داده شده بدون وثیقه بوده است.

قهرمانی ادامه داد: آقای هدایتی گفت که پول‌ها را در کار تولید صرف می‌کرده که باید بگویم پولی برای تولید بکار نرفته است. در شرکت سروش تجارت سیمرغ فاکتور برای خرید ده‌ها تن آلومینیوم صادر شده ولی نیم کیلو آلومینیوم هم نخریدند. در جاوید گشت هیرمند دوگونه فاکتور صادر شده و بخشی از فاکتورها مربوط به سویا بوده که اصلا نخریده‌اند. ۶۲ میلیارد تومان فاکتور  به نفع جاوید گشت هیرمند صادر شده است.

وی به فرار مالیاتی متهم اشاره کرد و گفت: اقدام شما فرار مالیاتی است و جرم است که به شما تفهیم نشده است. این دفاتر مالی کجاست؟هیچ ردپایی از حسین هدایتی در پرونده نیست. در شرکت‌ها بی‌بضاعتان را وارد می‌کنند و تسهیلات به نامشان می‌گیرند ولی اسمی از هدایتی نیست.‌ هیچ ملکی به نام هدایتی نیست حتی سیم کارت هم بنامش نیست ولی تمام اقدامات با رهبری آقای هدایتی انجام شده است.

قهرمانی افزود: ضمانت نامه‌ها حسن انجام تعهد بوده و وثایق سنگین می خواهد در صورتی که وثیقه ندارد. بخشی از تسهیلات بابت سهم مدیران فاسد بانک بوده است. در پرونده در شرکت تدبیرگران اطلس بخشی از تسهیلات به نام نزدیکان ضیایی واریز می شده و ۹۲ میلیارد تومان به نام پسر آقای موسوی نژاد رفته است.  ۹ میلیارد تومان حق دلالی شرکت‌ها بوده است.


وی افزود: بخشی از پول به حساب برخی اشخاص  برای تولید فیلم رفته است. هدایتی در بخشی از فیلم ورود کرده و پرداختی‌هایی داشته که تعیین تکلیف می‌شود. شما در کدام بانک میبینید که سه روز مانده به تحویل سال ضمانت نامه به مبلغ ۵۰ میلیارد تومان صادر شود و گاهی ضمانت نامه صادر شده و دو روزه استعلام چک اعلام شده در حالی که صورت حساب شرکت‌ها نیز مورد تایید جامعه حساب رسان نبوده است.

وی افزود: مساله بعدی این است که بازپرداخت آقای هدایتی ۱۵ میلیارد بوده است و عملا تسویه حساب نکرده و بازپرداخت جدی هم نداشته‌اند. آقای هدایتی افرادی را وارد کرده بودند که ملک را به بانک تحمیل کنند.

قهرمانی با گله از بانک مرکزی گفت: معاونت وقت نظارت بانک‌ مرکزی کم کاری داشته است. هزار برابر تسهیلات داده شده است. اگر بانک مرکزی آن روز نظارت خودش را خوب انجام داده بود نه الان هدایتی اینجا بود و نه قوه قضاییه سه سال به سختی می‌افتاد.

در ادامه قاضی اتهامات سیدمهدی موسوی نژاد یکی دیگر از متهمان پرونده را قرائت کرد و  از او خواست  در جایگاه قرار گیرد. قاضی از متهم پرسید آیا اتهامات را قبول دارید؟ که متهم پاسخ داد خیر.

این متهم گفت: برای اینکه به جهت فروش املاکم به حسین هدایتی امروز اینجا هستم  متاسفم. آقای هدایتی از ابتدا تلاش کرده که با طرح افترا و فرافکنی توجه مقامات را از واقعیت منحرف کند و ایجاد شبهه، حربه دفاعی اوست. پیگیری پرونده به دلیل اغراض خاص بوده اما من به قانونمندی ضابطین قضایی شهادت می‌دهم.

موسوی نژاد گفت: از آقای هدایتی می‌خواهم که با سند سخن بگویی. من هم‌مانند شما در جبهه بودم و یک برادرم به شهادت رسید اما آیا این دادگاه تشکیل شده که ما مقدسات را بیان کنیم؟ اینجا محل پاسخگویی  است. اینجا حاشیه فوتبال نیست که در قبال سکه شاهد هورای هواداران باشیم. آقای هدایتی ادعا کردید تولیدکننده با سابقه در کشور بودید. شما در کدام فعالیت اقتصادی بدون استفاده از  رانت موفق بودید؟

این متهم گفت: آقای هدایتی به من گفتید هزینه بازداشتم گران است زیرا من ییش از یک میلیون و دویست نفر فالوئر و طرفدار دارم ولی آقای  هدایتی من فالوئر ندارم. اقای هدایتی دوران پدرخواندگی تمام شده است و  بی‌شک این کشور نیاز به سازنده و تولیدکننده دارد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 7 =