قوه قضاییه

یک وکیل دادگستری گفت: حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ریشه‌های فساد و ساختار قضایی را به صورت علمی و مبنایی می‎شناسد.

به گزارش ایسنا، سید وحید ابوالمعالی پیرامون بحث آسیب شناسی دستگاه قضا اظهار کرد: انتصاب آقای رئیسی به عنوان ریاست قوه قضاییه را به فال نیک می‌گیرم و معتقد هستم وی می‌تواند تغییرات و تاثیرات جدی و مفیدی ایجاد نماید.

وی ادامه داد: آقای رییسی دانشگاه رفته است و تحصیلکرده دانشگاهی محسوب شده و دکترای حقوق دارند که این موضوع بعد از انقلاب سابقه ندارد و لذا بسیار ارزشمند است؛ چرا که این امر بدین معناست که ساختار قضایی را به صورت علمی و مبنایی می‌شناسند و نیازی به آموختن آیین دادرسی و ساختارشناسی قوه قضاییه از زمان شروع به ریاست را نخواهند داشت.


ابوالمعالی افزود: نکته دوم اینکه سالهاست که وی در قوه قضاییه هستند و این یعنی مشکلات سیستم را به عنوان یه عضو قدیمی قضا می‌شناسند و به نقاط ضعف و قوت آنها آشنا است.


وی بیان داشت: علاوه بر این تکیه گاه عدالت و ریشه‌های فساد را می‌داند و قطعا نیازی به یک دوره آشنایی ابتدایی با ساختارها و روش‌ها که معمولا زمانبر و موجب رخوت است نخواهند داشت. لذا بنده بسیار امیدوارم که تغییرات خوبی برای تحقق بهتر عدالت ایجاد نمایند.


این حقوقدان با ارائه چند پیشنهاد جدی برای رفع برخی آسیب‌ها، تصریح کرد: توجه جدی به مباحث و موضوعات مطروحه در ذیل مواد ۶۴۹ تا ۶۶۳ قانون آیین دادرسی کیفری ذیل عنوان دادرسی الکترونیکی باید صورت گیرد.


وی ادامه داد:  اجرای این مواد و آیین نامه مربوطه می‌تواند موجب رشد و تعالی دانش حقوقی قضات و دانشگاهیان و صد البته مبارزه با فساد وکلا و قضات شود.


ابوالمعالی با بیان اینکه بدون تردید فساد قضات و وکلا امری وابسته و دارای رابطه‌ای تعاملی است، تصریح کرد: در وضعیت فعلی،  مبارزه با فساد، انرژی و هزینه مالی بسیار و گسترش نهادهای نظارتی، یعنی چاق شدن قوه قضاییه را موجب خواهد شد و تکیه بر گزارش‌های واصله، دستگیری قضات و وکلای دادگستری برای آنها و شیوه‌های اینچنینی، اگرچه امری بازدارنده و ارعابی و به طور قطع، در سطح مشخصی، اجتناب ناپذیر است؛ اما نتایج محدودی در پی دارد.


وی افزود: بر اساس تبصره ۲ ماده ۶۵۰ قانون پیش گفته، قوه قضاییه بایستی پس از تشکیل مرکز آمار و فناوری اطلاعات، که در حال حاضر موجود است، آراء محاکم را در اختیار دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی قرار دهد.


این حقوقدان بیان داشت: شفافیت اطلاعات و دسترسی آزاد به اطلاعات محاکم، یک نظارت علمی قدرتمند بر عملکرد قضات و وکلا ایجاد خواهد نمود که خوشبختانه آقای رییسی یک تحصیلکرده درون قوه قضاییه و دارای مناصب قضایی است. ایشان بدون نیاز به توضیح می‌دانند که وقتی فساد در پرونده‌ای هست، این فساد، در تک تک کلمات رای صادره، دیده می‌شود. اگر قضات بدانند که آرای آن‌ها منتشر و مورد نقد قرار می‌گیرد، هم در انشای علمی رای اهتمام می‌ورزند و هم نمی‌توانند رایی برخلاف موازین عادلانه صادر کنند. به نظر من توجه به اجرای عملی و دقیق این مقررات، منجر به تحول بنیادین و تعامل قوه قضاییه با دانشگاه‌ها خواهد شد.


وی با بیان اینکه  قوه قضاییه در صدور بسیاری از آرا، به دلیل ضعف روابط عمومی و انتشار یا در دسترس قرار دادن اطلاعات، متهم واقع می‌شود، افزود: افزایش جرایم اقتصادی و دولتی و جدیت در رسیدگی به آن‌ها نیازمند تعامل بیشتر با افکار و اذهان عمومی است و عدالت در کنار جنبه عینی، دارای یک جنبه ذهنی نیز هست که لازم است به آن توجه بیشتری شود.


ابوالمعالی خاطرنشان کرد: موضوع دیگر، تعامل ضعیف جامعه وکالت با قوه قضاییه است. جایگاه و شان وکیل به شدت نیازمند تقویت است. متاسفانه در حال حاضر در  بسیاری از محاکم بدوی شاهد دادرسی تفتیشی و استنطاق بازجویی گونه متهم توسط قضات هستیم و عملا نوع دادرسی در دادگاه به شیوه تحقیقات مقدماتی در دادسرا نزدیک شده است. انتخاب گزینشی وکلا بر اساس تبصره ماده ۴۸ که خود نیازمند همکاری قوه قضاییه با مجلس برای تصحیح این تبصره است در حال حاضر به یکی از معضلات جدی اجرای عدالت و اعمال حق دادرسی عادلانه برای مردم تبدیل شده است. توسعه قلمرو حکومت تبصره ماده ۴۸ به جرایم اقتصادی و تنوع این جرایم به نگرانی‌های موجود دامن زده است.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =