کد خبر: 393
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۱
قوه قضاییه

محمود معلمی امروز اظهار کرد: رئیس قوه قضائیه باید ویژگی‌هایی داشته باشد که رؤسای قبلی فاقد این ویژگی‌ها بودند اما در آقای رئیسی دیده می‌شود.

به نقل از فارس: کارشناس مسائل سیاسی در تشریح این ویژگی‌ها عنوان کرد: آقای آملی لاریجانی و مرحوم شاهرودی از خارج قوه قضائیه به این قوه آمدند اما آقای رئیسی از ابتدای تأسیس این قوه پس از انقلاب در آن حضور داشته و مسؤولیت‌های مهمی مانند ریاست سازمان بازرسی کل کشور، جانشینی قوه قضائیه و دادستان کل دادگاه ویژه روحانیت را در پرونده دارد.

وی افزود: رئیسی انعطاف کمی دارد، شاید این ویژگی برای ریاست جمهوری مناسب نباشد اما برای ریاست قوه قضائیه حسن است و قاطعیت ایشان کارآمد خواهد بود.

معلمی تأکید کرد: یکی از ایرادات کارشناسان قوه قضائیه به رؤسای قبلی حقوق‌دان نبودن آن‌هاست اما به نظر می‌رسد آقای رئیسی علاوه بر فقیه بودن حقوق‌دان نیز هستند.

کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: نباید انتظارات را بیش از اندازه بالا برد. در این قوه ایراداتی وجود دارد که همه آن‌ها را رئیس نمی‌تواند حل کند.

وی تشریح کرد: اگر قوه قضائیه بخواهد لایحه‌ای به مجلس ببرد باید از مسیر قوه مجریه باشد و دولت ممکن است نظر خودش را اعمال کند، در موضوع مفاسد اقتصادی شاهد بودیم که آقای آملی لاریجانی به رهبری گفتند من نمی‌توانم با قانون فعلی با اختلاس‌گران برخورد کنم و یا باید لایحه به مجلس ببرم یا شما حکم حکومتی بدهید که رهبری حکم حکومتی دادند.

معلمی با اشاره به ایرادات قانون فعلی افزود: اگر آقای رئیسی بتواند قانون را اصلاح کند که البته ممکن است نیاز به اصلاح قانون اساسی نیز داشته باشد کمک زیادی به حل مشکلات خواهد کرد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: بودجه قوه قضائیه در دست دولت است، هر وقت صدا و سیما و سایر نهادهای مشابه از دولت انتقاد می‌کنند بودجه آن‌ها قطع شده یا پرداخت نمی‌شود، برای مثال در برخی دستگاه‌ها حتی 40 درصد بودجه هم محقق نشده است.

وی به اشکالات ساختاری نیز اشاره و تصریح کرد: در قانون اساسی بر تفکیک قوا تأکید شده است اما شاهد هستیم که این اصل به‌درستی محقق نشده و اعمال نظر انجام می‌شود.

معلمی با تأکید بر نیاز همکاری دو قوه دیگر ادامه داد: اگر در آینده دو قوه دیگر نیز انقلابی بشوند موفقیت آقای رئیسی دوچندان خواهد بود اما با حاکمیت شرایط فعلی بر دو قوه دیگر انتظار زیادی از ایشان نمی‌توان داشت.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به تقدیر رهبری از رئیس سابق قوه قضائیه خاطرنشان کرد: آقای آملی لاریجانی اصلاحات خوبی در قوه انجام داد و باید از ایشان تشکر کرد.

وی تصریح کرد: طرف مقابل از همین ابتدا تخریب را در دستور کار قرار داده تا مانند زمان انتخابات ریاست جمهوری افکار عمومی را نسبت به ایشان خراب بکنند، این در حالی است که ایشان هنوز حکم نگرفته‌اند و بعد از انتصاب تا مدتی روند قبلی اجرا خواهد شد.

معلمی خاطرنشان کرد: مخاطب نامه گام دوم انقلاب جوانان هستند اما تحقق اهداف نیاز به همکاری قوا دارد که حضور آقای رئیسی در این جایگاه می‌تواند در گام دوم انقلاب اثرگذار باشد.

کارشناس مسائل سیاسی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر این که آیا در دوران آقای رئیسی شاهد برخورد انقلابی با فساد هستیم، گفت: با شناختی که از آقای رئیسی دارم عملکرد انقلابی خواهد داشت و به مطالبه مردم در برقراری عدالت تا جایی که در اختیار قوه قضائیه باشد پاسخ خواهد داد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =