زنگنه

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: وزیر نفت گفته است که ما نفتمان را از راه دور زدن تحریم‌ها می‌فروشیم، اگر دولت به حرف آقای زنگنه اعتماد دارد باید در نظر خود مبنی بر تصویب پالرمو و CFT تجدید نظر کند چراکه ما برای دور زدن تحریم‌ها ناچاریم تا شرکت‌های پوششی در ایران و خارج از کشور ایجاد کنیم.

به گزارش فارس حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا مصباحی مقدم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در سخنان پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران در مورد تحقق شعار سال رهبری مبنی بر حمایت و خرید از کالای ایرانی، گفت: رهبر معظم انقلاب در شعار سال فرمودند ملت و دولت از کالای ایرانی حمایت کنند. دولت در ابتدای سال لیست ۳۵۰۰ قلم کالایی که در داخل با کیفیت مطلوب تولید می‌شد  تهیه و به گمرک داد و به فعالان واردکنندگان و صادرکنندگان بیان داشت که این ۳۵۰۰ کالا را وارد نکنند.

وی ادامه داد: بعد از گذشت یک سال در آمار واردات کالاها شاهد واردات غذای سگ و گربه  و گل زیر پای سگ با ارز دولتی بودیم. غذای حیوانات را در داخل نیز می‌توانیم تولید کنیم.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: گمرک عذر خودش را اینگونه مطرح کرده که این کالاها در مقابل صادرات وارد شده یعنی اینها را ارز تخصیص نداده ایم. به نظرم این اصلا قابل قبول نیست ولو اینکه ارز از ناحیه بانک مرکزی و وزارت صمت تخصیص داده نشده باشد. آن صادر کننده ای که کالا را صادر می‌کند انصاف نسبت به واردات کالاها و رعایت الگوی مصرف را داشته باشد. توجیه گمرک صحیح نیست.

مصباحی مقدم با تاکید بر اینکه روی هم رفته تراز تجاری ایران خوشبختانه مقداری مثبت بوده است بیان داشت: باید صادرات تشویق شود. قیمت ارزهای خارجی حدود سه برابر افزایش داشته است اما در این بین تقریبا صادرات انواع کالاها برای همسایگانمان باصرفه شده است که متاسفانه کالاهای یارانه ای هم به کشور های دیگر می برند. گاو و گوسفند زنده نیز صادر شده که موجب افزایش دوبرابری قیمت گوش شده که موجبات مشکلات برای مردم است. همین افزایش ارز باعث شده ۳۸ درصد واردات لباس کاهش یافته و صادرات کیف و کفش ۱۸ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: از این طریق کسب و کار در زمینه پوشاک و محصولات داخلی بهبود پیدا کرده همچنانکه یخچال فریزر ماشین لباسشویی در داخل تولید اش اوج گرفته و مصرف کالای ایران نیز افزایش یافته است گرچه قیمت ها دو تا سه برابر بالا رفته است. خواسته یا ناخواسته حمایت از کالای ایرانی در عمل اتفاق افتاده است و  معنایش این بوده که اگر اراده پشت این مسئله بود نتیجه اش بهتر بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: صادرات فولاد به خارج افزایش پیدا کرده و از ارزآوری بالایی برخوردار بوده است صادرات کالاهای غیرنفتی آمارش از آغاز سال ۴۰ میلیارد دلار بوده است البته اشکالاتی که به سیاست اجرایی وارد است. پیمان سپاری ارزی به صورت ناقص اجرا شده است و می بایست ۱۰۰% اجرا شود.

وی بیان داشت: در اجرای این پیمان خود بانک مرکزی استثنائاتی زد که کار را خراب کرده استثنا این است که کسانی که تا یک میلیون دلار صادر می‌کنند نیاز نیست ارز آن را به سامانه نیمایی واریز کنند. همین مسئله موجب شده کسی که ۱۰ تا ۲۰ میلیون دلار صادر میکنند به نام ۱۰ تا ۲۰ نفر ثبت می کنند و راه گریز درست شده است. یا کسانی که تا ۳ میلیون دلار صادرات دارند گفته شده تا ۳۰ درصد ارز را به سامانه نیما می‌دهند.

مصباحی مقدم اضافه کرد: کسانی که صادرات عمده می‌کنند افراد پوششی درست می کنند آنهایی هم که صددرصد باید ارز را به سامانه نیمایی بدهند پتروشیمی ها و فولادی ها هستند که بیشترین صادرکنندگان هستند . 

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: اطلاعات را بروز داریم که شش و نیم میلیارد دلار به سامانه نیمایی داده‌اند و حال آنکه اینها نزدیک ۳۰ میلیارد دلار صادرات داشتند و از سایر کالاها یک و نیم میلیارد دلار به سامانه داده شده و از ۴۰ میلیارد دلار ۸ میلیارد به سامانه نیما داده شده و بقیه وارد صحنه نشده است.

وی گفت: این سامانه نیمایی تحت نظارت دولت است اما خارج از آن تحت نظارت نیست و قیمت آزاد ارز است صادر کنندگان ارز صادراتی خود را یا در بازار به قیمت آزاد می فروشند یا به  واردات اختصاص می‌دهند که بدون ثبت سفارش است که همین غذای سگ و گربه و سنگ پا نیز از این مسئله درست می شود .

این استاد دانشکاه با تاکید بر اینکه در بازار ارز انتقال سرمایه به خارج اتفاق می‌افتد که مصیبت بزرگی است گفت: بانک مرکزی و وزارت صمت باید این حفره را ببندند و جلوی این که هر تصمیمی صادرکنندگان نسبت به ارز گیرند را گرفته شود. ما در شرایط جنگ اقتصادی هستیم که اگر همه ارزش ۴۰ میلیارد دلاری به سامانه نیما واریز شود قیمت ارز کاهش پیدا میکند و کمبود ارز نخواهیم داشت.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: خوشبختانه کیفیت کالاهای ایرانی هم از نظر استانداردها بهبود پیدا کرده و خانواده‌ها راحت‌تر می‌توانند تصمیم بگیرند. چندی قبل رهبر انقلاب در دیدار رئیس بانک مرکزی روی دو موضوع تاکید کردند یکی استقلال بانک مرکزی و یکی هم تقویت پول ملی بود همان مسئله ای که همه مان از نوسان قدرت خرید پول ملی رنج می برید.

وی ادامه داد: اگر این استقلال بانک مرکزی و تقویت پول ملی اجرایی شود تحول بزرگی در اقتصاد کشور رخ خواهد داد استقلال بانک مرکزی به این معنا نیست که رئیس جمهور رئیس بانک مرکزی را حکم ندهد مقصود این است که دولت در اعتبارات بانک مرکزی دخالت نکند و دست به آنها دراز نکند. دخالت دولت و دست دراز کردن دولت در منابع بانک مرکزی خود مشکل آفرین است مثالش هم این اتفاقی بود که در پایان سال گذشته و اوایل امسال رخ داد.

وی در مورد مشکلات پیش آمده در بازار ارز تصریح کرد: موسسات مالی و اعتباری متخلف مشکل آفریدند سپرده‌گذاران این موسسات پشت در آن‌ها مجلس و دولت جمع شدند که پولمان را می‌خواهیم. موسسات در اثر ندانم کاری، منابعی را که گرفته بودند جاهایی سرمایه‌گذاری کرده بودند که برگشتش میسور نبود. آیا باید هزینه  آن را مردم بپردازند. کسانی که سرمایه‌گذاری کردند اشتباه کردند باید در موسسات و بانکهای معتبر سپرده گذاری می کردند نه جایی که ریسک پذیری بالایی دارد.

مصباحی مقدم با اشاره به اینکه هرجا سود بالاست خطر و ریسک آن بالا است گفت: این یک قاعده اقتصادی است ریسکش را مردم نپذیرفتند و دولت برای جمع کردن آنها از خیابان از بانک مرکزی استقراض کرد. این می‌شود عدم استقلال بانک مرکزی.

وی تصریح کرد: رئیس‌جمهور در سخنانشان گفتند که ناچار شدیم و دست در جیب مردم بردیم و ۳۰ هزار میلیارد برداشت کردیم .معنای این جمله این است که از بانک مرکزی  ۳۰ هزار میلیارد استقراض کردیم. یعنی ۳۰ هزار میلیارد ضربدر ۷.۶ درصد یعنی قدرت خرید مردم اینجا کاهش پیدا کرد. این آن مصیبتی است که عدم استقلال بانک مرکزی به وجود آورد. رهبر معظم انقلاب فرمودند آقای همتی استقلال بانک مرکزی استقلال بانک مرکزی دو بار تاکید کردند رئیس بانک مرکزی اعلام کرد که بله. آقا این را از من مطالبه کردند.

مصباحی مقدم بیان داشت: پس باید پای این کار را باشند و جلوی رشد بی رویه نقدینگی را بگیرند یک منبع رشد نقدینگی همین استقراض دولت از بانک مرکزی است البته این مسئله در ادوار دولت ها رخ داده است پول ملی عراق رشد کرده پول ملی افغانستان ثبات پیدا کرده سوریه که در جنگ بوده پول ملی از ثبات برخوردار بوده اما پول ملی ما دائماً در حال پایین آمدن است ۳۰۳۰ برابر برابر شده است شده است نقدینگی زیادی موجب زیان ملت است قدرت ملی مالی ملت افزایش نمی یابد

وی با تاکید بر انضباط مالی بانک ها بیان داشت :بانک‌ها باید انضباط مالی رعایت کنند و نظارت بانک مرکزی بر بانک ها تقویت شود و جلوی تخلفات را بگیرد و استقراض دولت از بانک مرکزی نداشته باشیم تا شاهد ثبات در بازار ارز باشیم.

مصباحی مقدم در مورد الحاق به کنوانسیون های پالرمو و سی اف تی گفت: عده ای مثل دولت اصرار دارد که ایران به این کنوانسیون ها بپیوندد آن هم در شرایط تحریم!دلیلش هم این است که شفافیت در داد و ستد ها ایجاد و اعتماد بانک های خارجی به معاملات بیشتر می‌شود و معاملات بین بانک‌های داخلی و خارجی افزایش می یابد این در شرایط غیر تحریمی سخن نادرستی نیست اما در شرایط تحریمی اینگونه نیست.

وی گفت:‌ ما دو قانون داخلی شفافیت داد و ستد مالی را در مجلس به تصویب رساندیم که شفافیت مالی در مبادلات را برای ما تامین می‌کند و این اثر را دارد تا این شفافیت مالی برای FATF نیز اطمینان آور شود.  البته FATF درباره همان قانون داخلی شفافیت که از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید نیز قصد دخالت داشت و اذعان می‌کرد که باید برخی بندهایی که موجب اطمینان خاطر آنها می‌شود به قانون تصویبی مجلس اضافه شود.

وی ادامه داد: دو کنوانسیون  پالرمو و  CFT  دقیقا همان  دو قانون  است که در مجلس به تصویب رسید با این تفاوت که  باید  تامین خواسته‌های طرف‌های خارجی نیز باشد. ما از  رئیس جمهور و وزیر خارجه بارها پرسیده‌ایم که آیا با الحاق به این دو کنواسیون گشایشی در روابط مالی‌مان ایجاد می‌شود که آنها در پاسخ گفته‌اند هیچ تضمینی نیست که بهبودی حاصل شود. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد: بنده در پاسخ به این سوال که وضعیت کشور با تصویب این دو کنوانسیون چگونه می‌شود تاکید می‌کنم که شرایط اقتصادی کشور بدتر می‌شود. چرا که در شرایط تحریمی به هیچ عنوان صلاح نیست که اطلاعات اقتصادی کشور را در اختیار آمریکا، اسرائیل و عربستان که ناظران FATF هستند قرار دهیم. امروز همان کسی که مسئول میز تحریم‌های ایران در آمریکا بوده رئیس FATF است.

وی افزود: وزیر نفت گفته است که ما نفتمان را از راه دور زدن تحریم‌ها می‌فروشیم، اگر دولت به حرف آقای زنگنه اعتماد دارد باید در نظر خود مبنی بر تصویب پالرمو و CFT تجدید نظر کند چراکه ما برای دور زدن تحریم‌ها ناچاریم تا شرکت‌های پوششی در ایران و خارج از کشور ایجاد کنیم. معنای پیوستن به این دو کنوانسیون این است که باید دست از این‌گونه داد و ستدها بر داریم. اگر نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم، این چه اصراری است که از سوی رئیس جمهور و مطبوعات جریان خاص بر  مجمع تشخیص می‌شود و چه دلیلی دارد که مدام اعضای مجمع را  تحت فشار می‌گذارند تا به تصویب این کنوانسیون‌ها رای دهند.ما مصلحت نظام را درنظر می‌گیریم نه هواها و هوس‌ها را. 

مصباحی مقدم درباره خلف وعده اروپایی‌ها در برجام گفت: ضمنا اروپایی‌ها پس از خروج آمریکا از برجام  نسبت به برجام دوباره متعهد شدند تا 12 راهکار  برای منتفع شدن ایران از برجام درنظر بگیرند ولی حتی یکی از این راهکارها را انجام نداده و پس از نه ماه تنها یک کانال خرید (صندوق مالی) و نه یک کانال مالی ایجاد کرده تا نفتی که ما به کشورهای چین و هند و کره می‌فروشیم به این صندوق بریزیم تا سه کشوری که در این صندوق سرمایه‌گذاری کردند به ما مواد غذایی، دارو و وسایل پزشکی بدهند.

وی افزود: آیا این آن کانال مالی است که اروپا به ما تعهد داده بود؟ خیر. آنها باید 12 راهکار پیش روی ما می‌گذاشتند که  یکی از راهکارها این بود که در کشورهای اروپایی شعب ارزی برای ایران ایجاد کنند تا ما دیگر مشکلی برای برخورد با تحریم‌های آمریکا نداشته باشیم. اروپایی‌ها بدانند ما بچه‌ نیستیم. اگر فکر می‌کنید که ما بچه هستیم باید بدانید که ما عاقل‌ مردتر از شما هستیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =