کد خبر: 468
تاریخ انتشار: ۲۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۸
محمود شهابی خراسانی

محمود شهابی خراسانی، از حقوقدان‌های برجسته عصر پهلوی، فقیه و از استادان دانشگاه تهران بود. وی همچنین استاد راهنمای رساله دکتریسید محمد بهشتی بوده‌است. محمود شهابی که به شهابی خراسانی و شهابی تربتی هم معروف است فرزند عبدالسلام تربتی ملقب به شهاب در سال ۱۲۸۰ش در تربت حیدریه متولد شد. تحصیلات خویش را در مشهد و نجف و اصفهان پی گرفت و به درجه اجتهاد رسید. میرزا حسن موسوی بجنوردی، میرزا محمد آقازاده (فرزند آخوند خراسانی) و ادیب نیشابوری از استادان وی بوده‌اند.

تدریس در دانشگاه تهران

محمود شهابی در سال ۱۳۱۰ راهی تهران شد و در این شهر ماندگار گشت. وی در این شهر به تدریس علوم معقول و منقول اشتغال داشت و بعد از ایجاد دانشگاه تهران در سال ۱۳۱۳ برای تدریس در زمینه حقوق و علوم سیاسی به دانشکده حقوق دعوت شد و به تدریس فقه و حقوق پرداخت. رتبه محمود شهابی در دانشگاه تهران استاد ممتاز بود و نزدیک به نیم قرن به تدریس اشتغال داشت. برادر وی علی اکبر شهابی نیز از مدرسین مدارس دینی و استادان دانشگاه بود. محمود شهابی مدتی هم در شورای عالی فرهنگ عضویت داشته و چند وقت نیز قاضی تجدید نظر در محاکم شرعی بود. وی پس از بازنشستگی راهی فرانسه شده و در حوالی شهر استراسبورگ اقامت گزید.

مقام علمی

شهابی در علوم متنوع دارای اطلاعات وسیع بود. سید حسن امین نقل می‌کند که بدیع الزمان فروزانفر هر گاه مشکل علمی داشت آن را از محمود شهابی می‌پرسید.

آثار و شاگردان

محمود شهابی تالیفات و آثار بسیاری از خود به زبان‌های عربی و پارسی به یادگار نهاده که می‌توان ادوار فقه (سه جلد، ۱۳۶۲)؛ رساله بود و نبود (در فلسفه، ۱۳۳۲)و رهبر خرد (در منطق، ۱۳۱۳) و تصحیح چندین اثر از ابن سینا را یاد کرد. برخی از شاگردان برجسته:

سید موسی صدر

علی شریعتمداری

نورعلی تابنده

ناصر کاتوزیان

سید حسن امین

علی‌اصغر فقیهی

شعر و شاعری

وی به مانند پدر خود که شهاب تخلص داشت شعر می‌سرود و تخلصش استاد بود. بیت زیر یکی از یکی از غزلیات پدر اوست:

برآ ای مهر تابان تا گریزندچنین موشان که با گردون ستیزند

در عرصه روزنامه‌نگاری

محمود شهابی در دهه بیست تا سی شمسی مجله ایمان را منتشر می‌کرد و نویسندگان مشهوری چون مهدی بازرگان در این نشریه دینی و مذهبی و اجتماعی قلم می‌زدند.

درگذشت

محمود شهابی عاقبت در مرداد سال ۱۳۶۵ش و در سن ۸۵ سالگی در استراسبورگ وفات یافت.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =