کد خبر: 86
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵
شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان از رد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) و اعاده آن به مجلس خبر داد. جزییات این موضوع و نظرات دو نماینده و کارشناس را در ادامه می خوانید

سخنگوی شورای نگهبان از رد لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) و اعاده آن به مجلس خبر داد.

به گزارش ایلسا، عباسعلی کدخدایی در توییتر نوشت:

شورای نگهبان لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را در جلسات متعدد خود مورد بررسی قرار داد و واجد ایرادات و ابهاماتی دانست. این نظر شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام، در موعد مقرر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

در همین رابطه جلال میرزایی در گفت‌وگو با  ایلنا، با اشاره به رد CFT  در  جلسه شورای نگهبان عنوان کرد: اعضای شورا به این لایحه اشکالات زیادی گرفتند و گفتند مخالف شرع و قانون اساسی است. شورای نگهبان از جایگاه قانونی خود این مصوبه مجلس را رد کرده است.

وی افزود: این لایحه به هیات رئیسه اعاده داده شده و هیات رئیسه هم آن را به کمیسیون امنیت ملی ارجاع داده است. گویا قرار است کمیسیون این هفته یا هفته آینده جلسه‌ای را برگزار کند و این لایحه را به صحن ارجاع دهد اگر در صحن نمایندگان باز آن را تایید کنند به مجمع می‌رود اما فکر می کنم نظر مجمع با توجه به موضعی که آیت الله موحدی کرمانی قبلا اعلام کرده مشخص است و گویا قرار نیست این اختلاف‌نظر حل شود.

میرزایی با اشاره به اینکه کار CFT وارد پیچیدگی خاصی شده است، گفت: انتظار داشتیم با توجه به واقعیت موجود با هوشمندی بیشتری در این زمیه عمل شود. به هر حال شورای نگهبان این طور تصمیم گرفته است. الان ما باید دوباره تصمیم بگیریم احتمالا اینکه مجلس از رای قبلی خود دوباره پاسداری کند، زیاد است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است رایزنی با اعضای مجمع و شورای نگهبان انجام شود، گفت: رایزنی قبل از اعلام نظر صورت می‌گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به این سوال که اعلام این نظر همزمان با ۱۳ آبان چه پیامی دارد، عنوان کرد: از قبل تا حدودی این مساله مشخص شده بود و گویا می‌خواستند زمینه را آماده کنند.  گاهی طرف‌های آمریکایی موضعی می‌گیرند و آن را در برخی مناسبت‌ها اعلام می‌کنند تا پیامی بدهند اما در مورد اینکه آیا اعلام این نظر در این روز به نفع ما بود و اینکه فکر کنیم بار این کار پیام خاصی می‌دهیم، درست نیست و به نظر من نشان می‌دهد محاسبات ما ایراد دارد چرا که رد این لایحه شرایط ما را بدتر می‌کند.

میرزایی تاکید کرد: بعد از تصویبCFT در مجلس بازار واکنش مثبت نشان داد و آرام شد، الان که بانک مرکزی ورود کرده و در مقابل آمریکا خوب عمل کرده و دنبال مدیریت اوضاع است، چرا با این کارها گل به خودی می‌زنیم آن هم بدون اینکه پیام قاطعی به دشمن بدهیم. برداشت من این است که در این مورد درست عمل نشد.

عضو فراکسیون امید خاطرنشان کرد: سران سه قوه نظرشان این بود که CFT تصویب شود لاریجانی هم موافق بود. اینکه خلاف نظر سه قوه و کارشناسان شورای نگهبان این طور عمل می‌شود، جای تعجب دارد. برداشت آقایان شورای نگهبان قابل احترام است باید دنبال تعامل با مجمع و شورا برویم. باید گفت‌وگوها بیشتر شود.

وی تاکید کرد: برخی فکر می‌کنند با این کار منافع ملی تامین می‌شود فکر می‌کنند این در راستای منافع ملی است در حالی‌که با شرایط جهانی نباید به این صورت عمل می‌شد و در این خصوص اختلاف‌نظر وجود دارد. نگاه نخبگان این است که طیف مقابل دنبال بازی با الفاظ است به جای استدلال قوی، مثلا از کل حرف ظریف اصطلاح «تضمین نمی‌دهم» را حلوا حلوا می‌کنند و کل حرف را به حاشیه می‌برند و در نهایت چیزی حاصل نمی‌شود وقتی اینطور عمل می‌شود جای بحث از منافع ملی نیست باید فقط حرص بخوریم. من زیاد به نتیجه نظر مجمع هم خوشبین نیستم.

نظر مصباحی‌مقدم درباره احتمال ورود شورای عالی امنیت ملی و رهبری به موضوع تصویب CFT

همچنین غلامرضا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با  ایلنا، درباره رد لایحه CFT در شورای نگهبان و چرایی این اتفاق، گفت: من نمی‌توانم نظری بدهم که چرا این اتفاق افتاد چون اطلاعی ندارم که دیدگاه اعضای شورای نگهبان چه بوده است.

وی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید مخالفت با این لایحه همزمان با روز سیزده‌ آبان چه پیامی دارد؟، گفت: این یک اتفاق است. من این را یک اتفاق می‌دانم و چیز خاصی نیست.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کرد:‌ البته اگر مجلس بر همین مصوبه اصرار کند طبعا به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود و اگر اینچنین نشود که طبعا منتفی شده است.

وی در پاسخ به این سوال که اگر CFT به مجمع بیاید آیا با آن موافقت خواهد شد؟، گفت: نمی‌توان پیش‌بینی کرد و نمی‌توانم نظر بدهم چراکه هنوز باید بیشتر روی آن تامل و دقت کنم تا به نظر برسم.

مصباحی‌مقدم در پاسخ به سوالی درمورد امکان ورود نهادهای فرادستی از جمله شورای عالی هماهنگی سه قوه به این مصوبه، اظهار داشت: شورای عالی نمی‌تواند به این موضوع ورود کند چون موضوع مربوط به آن‌ها نمی‌شود. موضوع مربوط به  شورای هماهنگی سه قوه در خصوص مسائل اقتصادی، ارزی و امثال این‌ها بود نه مربوط بهCFT.

وی درباره ضرورت ورود شورای عالی امنیت ملی و مقام معظم رهبری به این موضوع گفت:‌ شورای عالی امنیت ملی می‌تواند نظر بدهد اما نظرش نمی‌تواند نظر نهایی تلقی بشود. اگر به مقام معظم رهبری هم ارجاع بشود من احتمال می‌دهم ایشان هم این را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع بدهند.

مصباحی‌مقدم درباره لزوم تصویب این لایحه گفت:‌ چون معنای پاسخ به این سوال اظهارنظر نسبت به سرنوشت CFT است، نمی‌توانم نظر بدهم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =