• محمود شهابی خراسانی بدیع الزمان

  محمود شهابی خراسانی بدیع الزمان

  محمود شهابی خراسانی، از حقوقدان‌های برجسته عصر پهلوی، فقیه و از استادان دانشگاه تهران بود. وی همچنین استاد راهنمای رساله دکتریسید محمد بهشتی بوده‌است. محمود شهابی که به شهابی خراسانی و شهابی تربتی هم معروف است فرزند عبدالسلام تربتی ملقب به شهاب در سال ۱۲۸۰ش در تربت حیدریه متولد شد. تحصیلات خویش را در مشهد و نجف و اصفهان پی گرفت و به درجه اجتهاد رسید. میرزا حسن موسوی بجنوردی، میرزا محمد آقازاده (فرزند آخوند خراسانی) و ادیب نیشابوری از استادان وی بوده‌اند.

 • دکتر ابوالقاسم گرجی، استاد حقوق خصوصی و کیفری

  دکتر ابوالقاسم گرجی، استاد حقوق خصوصی و کیفری

  دکتر ابوالقاسم گرجی، در تاریخ ۱۳۰۰ (ش.) در خانواده‌ای اهل علم و دین به دنیا آمد. فراگیری علم را از مکتب خانه آغاز کرد و بعدها به تشویق پدرش به تحصیل علوم قدیم روی آورد. در ابتدا به فراگیری صرف و نحو، منطق، معانی و بیان و سپس به فقه و اصول در سطوح ابتدایی، متوسطه و عالی پرداخت و به حد بالایی بر علوم فلسفه و عرفان تسلط یافت.

 • سید علی شایگان حقوقدان و سیاستمدار

  سید علی شایگان حقوقدان و سیاستمدار

  سید علی شایگان (۱۰ اسفند ۱۲۸۱ خورشیدی در شیراز - درگذشته ۲۳ اردیبهشت ۱۳۶۰ در نیوجرسی) روزنامه‌نگار و حقوق‌دان ایرانی از رهبران سیاسی طراز اول ایران و از همکاران محمد مصدق، از رهبران جبهه ملی ایران بود که پس از کودتای ۲۸ مرداد توسط حکومت پهلوی به زندان محکوم شد و تا سال ۱۳۳۴ در زندان به سر برد. دکتر علی شایگان مورد احترام در کشور و از بنیادگذاران نهضت مقاومت ملی پس از کودتای ۲۸ مرداد بود. دکتر علی شایگان را همراه با دکتر فاطمی چهره‌های برجستهٔ جناح چپ دولت مصدق می‌نامیدند.

 • سید محمد فاطمی قمی حقوقدان و مجتهد

  سید محمد فاطمی قمی حقوقدان و مجتهد

  سید محمد فاطمی، فرزند حاج میرزا سید حسین، یکی از چهره‌های مشهور تاریخ اخیر ایران و از جمله قضات عالی قدر و علما و فقها و شریعتمداران مجتهد بود. او یکی از اعضای کمیسیون و انشاء کننده قانون مدنی ایران و بسیاری از قوانین دیگر به شمار می‌آمد و تا انتهای عمر همواره منشأ خدمات علمی و فرهنگی بود. سید محمد فاطمی در اول برج حمل ۱۲۵۲ (ش) در شهر مقدس قم به دنیا آمد. تحصیلات و معلومات خود را نزد پدر و علمای حوزه‌های علمیه قم شروع کرد و در علوم عقلیه، ادبیات فارسی، ادبیات عربی، فقه و اصول اسلامی، حکمت، منطق و ریاضیات، تبحر یافت و به درجه اجتهاد رسید.

 • محمدجعفر جعفری لنگرودی حقوقدان و مجتهد

  محمدجعفر جعفری لنگرودی حقوقدان و مجتهد

  محمد جعفر جعفری لنگرودی فقیه ، مجتهد، فیلسوف و حقوقدان ایرانی و صاحب تالیفات در زمینه حقوق و نیز ادبیات است. وی مدتی ریاست دانشکده حقوق دانشگاه تهران را بر عهده داشت؛ و در تدوین پیش‌نویس قانون اساسی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ ایران نقش داشت. زندگی و تحصیلات لنگرودی در سال ۱۳۰۲ شمسی در لنگرود متولد شد. پدرش روحانی و کاسب بود. تحصیلات مقدماتی خود را نزد پدرش فرا گرفت و پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در لنگرود، برای ادامه تحصیل به دانشسرای رشت رفت. در حین تحصیل در دانشسرا پدر و مادرش را از دست داد. به همین دلیل تحصیل در دانشسرا را نیمه تمام گذاشت و برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه شهرهای قم، همدان،اصفهان، و مشهد رفت و در حوزه خراسان از دست میرزا هاشم مدرس قزوینی به درجه اجتهاد نایل شد.

 • نام فیلم : ربکا

  Rebecca

  نام فیلم : ربکا

  نام فیلم : ربکا ، کارگردان : هیچکاک ، سال ساخت : 1940 ، زمان : 130 بازیگران : لارنس الیویه ، جوان

 • نام فیلم : آقای لینکلن جوان

  young mr.Lincoln

  نام فیلم : آقای لینکلن جوان

  نام فیلم : آقای لینکلن جوان ، کارگردان : جان فورد ، سال ساخت : 1939 ، زمان : 100 ، بازیگران : هنری فوندا ، آلیس بردی

 • نام فیلم :خشم

  fury

  نام فیلم :خشم

  نام فیلم: خشم ، کارگردان : فریتس لانگ ، سال ساخت : 1936 ، زمان : 96 ، بازیگران : اسپنسر تریسی ، سیلویا سیدنی

 • دکتر سید محمد هاشمی،حقوق‌دان برجسته

  دکتر سید محمد هاشمی،حقوق‌دان برجسته

  دکتر سید محمد هاشمی حقوق‌دان برجسته، ایرانی، وکیل دادگستری و عضو شورای عالی کمیسیون حقوق بشر اسلامی و عضو گروه کار بازداشتهای خودسرانه کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌باشد. تحصیلات هاشمی در سال ۱۳۲۰ متولد شد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در قم گذراند. سپس وارد دانشگاه تهران شد و مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ حقوق از دانشکدهٔ حقوق دانشگاه تهران گرفت وبرای تحصیل در رشتهٔ حقوق عمومی راهی پاریس شد. تحصیلات تکمیلی را ابتدا درانستیتوی فرانسوی روابط بین‌المللی و دانشگاه سوربن مدرک دکتری خود را دریافت کرد. بعد از اخذ مدرک دکتری در همان دانشگاه به سمت هیأت علمی درآمد.

 • دکتر موتمنی طباطبایی حقوقدان و مدرس

  دکتر موتمنی طباطبایی حقوقدان و مدرس

  منوچهر موتمنی طباطبایی در سال ۱۳۰۳ در شهر تاریخی - فرهنگی تبریز. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهر خود سپری کرده و در سال ۱۳۲۱ به دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران راه یافت و در سال ۱۳۲۴ با ارائه رساله‌ای با موضوع «سیستم تمرکز و عدم تمرکز اداری» زیر نظر دکتر سنجابی موفق به کسب درجه کارشناسی حقوق قضایی شد.

 • دکتر پرویز صانعی استاد حقوق جزا و جرم شناسی

  دکتر پرویز صانعی استاد حقوق جزا و جرم شناسی

  زندگی نامه دکتر پرویز صانعی استاد حقوق جزا و جرم شناسی دکتر پرویز صانعی، در سال ۱۳۱۵ (ش) در تهران به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس ابن سینا، فیروز بهرام و علمیه تهران به پایان رساند. سپس به دانشکده حقوق و علوم سیاسی رفت و با رتبه اول به دریافت لیسانس نائل آمد. آنگاه به امریکا رفت و در دانشگاه‌های کلمبیا و ییل به تحصیل در رشته حقوق کیفری و حقوق تطبیقی پرداخت.

 • حسین مهرپور محمدآبادی متخصص حقوق خانواده

  حسین مهرپور محمدآبادی متخصص حقوق خانواده

  حسین مهرپور محمدآبادی (۱۳۳۲ یزد) حقوق‌دان ایرانی است. او دارای تحصیلات حوزوی در حد خارج فقه و اصول و کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای حقوق از دانشگاه تهران است. او اخیراً رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی بوده است. از جمله تالیفات وی به کتب مباحثی از حقوق زن، میراث زوجه در حقوق اسلام، حقوق بشراسلامی و نظامهای بین‌المللی می توان اشاره نمود. وی در زمینه حقوق خانواده، دارای تحقیقات وپژوهشهای گسترده ای است و به حقوق خانواده کشورهای عربی نیز تسلط دارد. پیش از این، مهرپور رئیس هیئت نظارت بر اجرای قانون اساسی در دوران محمد خاتمی و پیش از آن عضو حقوق‌دان شورای نگهبان بوده است.

 • دکتر علی حسین نجفی ابرند آبادی متخصص سیاست جنایی

  دکتر علی حسین نجفی ابرند آبادی متخصص سیاست جنایی

  تحصیلات: دانشنامة کارشناسی حقوق، دانشکدة حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران دانشنامة کارشناسی ارشد علوم جنایی (جرم شناسی و کیفر شناسی) دانشگاه پاریس ۲ دانشنامة کارشناسی ارشد علوم سیاسی (مطالعات سیاسی) دانشگاه پاریس ۲ دکترای سیکل سوم حقوق ـ گرایش جامعه شناسی جنایی ـ دانشگاه پو (pau) فرانسه دکترای دولتی حقوق ـ گرایش سیاست جنایی ـ دانشگاه پو (pau) فرانسه استاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی

 • دکتر رضا نوربها حقوقدان و مدرس

  دکتر رضا نوربها حقوقدان و مدرس

  زندگینامه دکتر رضا نوربها دکتر رضا نوربها، در تهران به دنیا آمد. دوره ابتدایی خود را در مدرسه ملی کیهان و دوره متوسطه را در دبیرستانهای رازی، حکیم نظامی و مروی تهران به پایان رساند. این استاد برجسته حقوق جزا در سال 1340 وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و پس از اخذ مدرک لیسانس حقوق قضایی در آزمون فوق‌لیسانس روان‌شناسی تکمیلی شرکت کرد و سرانجام در سال 1348 پس از طی دوره کارآموزی قضایی، به استخدام دادگستری درآمد. نوربها پس از کناره‌گیری از دادگستری، عازم فرانسه شد تا در دانشکده حقوق دانشگاه "مون پلیه" دوره فوق لیسانس D.E.A در رشته حقوق جزا و جرم شناسی را طی کند و سپس در دوره دکترای حقوق شرکت و به طور همزمان دوره کار آموزی مرکز درمانی مجرمین پاریس را نیز طی کرد و موفق به دریافت دکترای حقوق جزا شد.

 • گزیده اخبار حقوقی هفته ای که سپری شد

  گزیده اخبار حقوقی هفته ای که سپری شد

  برگزاری مراسم تودیع و معارفه رییس قوه قضاییه و برگزاری اولین جلسه دادگاه موسسات مالی و ادامه رسیدگی به پرونده های حسین هدایتی و پتروشیمی و ... از مهمترین اخبار حقوقی هفته گذشته بود. مشروح گزیده اخبار حقوقی در هفته گذشته بشرح زیر است:

 • دکتر ابراهیم پاد؛ قاضی دادگستری و استاد حقوق جزا

  دکتر ابراهیم پاد؛ قاضی دادگستری و استاد حقوق جزا

  زندگی نامه دکتر ابراهیم پاد، فرزند مرحوم دکتر مهدی (حافظه الصحه سابق تبریز)، در سال ۱۲۹۰ (ش.) در تبریز به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدارس رشیدیه و فردوسی تبریز به پایان رساند. دوره لیسانس حقوق را در مدرسه عالی حقوق تهران گذراند. وی در سال ۱۳۱۲ (ش.) رتبه اول آزمون اعزام دانشجو به اروپا را به دست آورد و در دانشکده حقوق دانشگاه پاریس مشغول به تحصیل شد و با ارائه پایان نامه‌ای تحت عنوان «معاملات فضولی در حقوق تطبیقی» دکترای حقوق گرفت. در همین سال، دوره مدرسه عالی علوم سیاسی و اقتصادی و همچنین موسسه جرم شناسی پاریس را به پایان رساند و پس از طی دوره کارآموزی در پارکه (دادسرا) پاریس، به ایران بازگشت.

 • مصمم به استیضاح وزیر جهادکشاورزی هستیم

  مصمم به استیضاح وزیر جهادکشاورزی هستیم

  سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی، از تلاش نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر جهادکشاورزی در روزهای آتی خبر داد. پنج‌شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۱۶ حسن نوروزی حسن نوروزی با اعلام این خبر که مصمم هستیم در روزهای آتی وزیر کشاورزی را استیضاح کنیم در بیان دلایل آن گفت: طبیعتا باید شبکه آقای حجتی از هم بپاشد و قدرت کسانی که در این وزارتخانه به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند و قیمت گوشت، واردات و صادرات را در اختیار دارند، از بین برود.

 • صفحه توئیتر منتسب به رئیس قوه قضائیه، جعلی است

  صفحه توئیتر منتسب به رئیس قوه قضائیه، جعلی است

  یک منبع آگاه اعلام کرد که حساب کاربری منتسب به رئیس جدید قوه قضائیه در توئیتر، جعلی است. به گزارش ایسنا، ششم اسفند ۱۳۹۵ به صورت رسمی اعلام شد که حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی فعالیتی در توئیتر ندارد. این در حالی است که همچنان برخی اخبار به استناد حساب‌های کاربری منتسب به رئیس قوه قضائیه در توئیتر منتشر می‌شود که صحت ندارد.

 • دکتر کریم سنجابی، سیاست‌مدار ایرانی

  دکتر کریم سنجابی، سیاست‌مدار ایرانی

  رهبر جبهه ملی ایران و وزیر فرهنگ دولت محمد مصدق و وزیر خارجه ایران در دولت مهدی بازرگان بود. کریم سنجابی در ۱۲۸۳ خورشیدی در کرمانشاه متولد شد. پدرش قاسم خان سردار ناصر رئیس ایل سنجابی بود. کریم تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه‌ای که توسط صمصام‌الملک تأسیس شده بود، به پایان رساند. در بحران جنگ جهانی اول و مهاجرت خانواده‌اش، حساب و هندسه را نزدسلیمان‌میرزا اسکندری و علوم دیگر را نزد آقا میرزا طاهر تنکابنی و سهراب زاده فرا گرفت.

 • دکتر سید علی آزمایش،دکترای دولتی حقوق خصوصی

  دکتر سید علی آزمایش،دکترای دولتی حقوق خصوصی

  دکتر سید علی آزمایش تولد: 1322 سوابق تحصیل: کارشناسی حقوق وکارشناسی ارشد علوم جزائی وجرم شناسی ازدانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ،دکترای جامعه شناسی ودکترای دولتی حقوق خصوصی با تخصص علوم جزائی وجرم‌شناسی ازدانشگاه مونپلیه فرانسه .

 • دکتر محمود آخوندی اصل، پدر حقوق جزای نوین ایران

  دکتر محمود آخوندی اصل، پدر حقوق جزای نوین ایران

  دکتر محمود آخوندی اصل که از ایشان به عنوان «پدر حقوق جزای نوین ایران» نام برده می‌شود، فرزند حسین آخوندی، در روز ۲۰ اسفند ۱۳۱۲ (ش.) در اهر به دنیا آمد. مادرش فاطمه فقهی و پدر جد او عزیر فقهی است. دوره ابتدایی را در دبستان سمش و سیکل اول متوسطه را در دبیرستان شیخ شهاب الدین در شهر اهر و سیکل دوم متوسطه را در دبیرستان لقمان در تبریز به پایان رساند و با رتبه اول دیپلم گرفت (۱۳۳۲ ش.).

 • برگشت به لیست سیاه FATF، تکمیل حلقه تحریم ایران

  برگشت به لیست سیاه FATF، تکمیل حلقه تحریم ایران

  طولانی شدن روند بررسی لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بحث‌های پیرامون این موضوع را نیز عمیق‌تر کرده است. مخالفان FATF نیز انتقادات و ابهامات جدی تری به این لوایح وارد کرده‌اند. در آخرین اظهار نظر، چند نفر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام مانند آقایان دکتر توکلی و مصباحی مقدم، تصویب این لوایح را موجب افشای روش‌های دور زدن تحریم و اطلاعات بانکی کشور به بیگانگان دانسته‌اند.

 • کشف ۲۳۰ کیلوگرم مرفین در یک وانت / ۲ متهم دستگیر شدند

  کشف ۲۳۰ کیلوگرم مرفین در یک وانت / ۲ متهم دستگیر شدند

  دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهریار از کشف ۲۳۰ کیلوگرم مورفین خبر داد و گفت: ۲ متهم در این خصوص دستگیر شدند.

 • معمای اجرای قانون تغییر ساعت

  معمای اجرای قانون تغییر ساعت

  مرکزپژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به زیر و بم موضوع اجرای قانون تغییر ساعت و ارائه پاسخ هایی به آن پرداخت. دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «معمای اجرای قانون تغییر ساعت و ارائه پاسخ‌هایی به آن» آورده است؛ بیش از یکصد سال از آغاز طرح تغییر ساعت (بهره‌گیری از روشنایی نور روز DST )، سپری شده ‌است اما در سال‌های اخیر، آثار مثبت و منفی اجرای این طرح بارها مطالعه شده است. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد، میزان اهمیت نسبی آثار مثبت یا منفی در گذر زمان موجب شده است، کشورها نسبت به تداوم اجرای طرح تغییر ساعت و یا ملغی شدن آن بازاندیشی کنند که در این میان می‌توان به کشورهای آلمان، انگستان،‌ فنلاند، سوئد و برخی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا اشاره کرد.

 • از مشکلات شوراهای حل اختلاف، عدم تسلط کارکنان آنها به مباحث حقوقی است

  از مشکلات شوراهای حل اختلاف، عدم تسلط کارکنان آنها به مباحث حقوقی است

  یکی از مشکلات شورا در وضعیت فعلی عدم تسلط قسمت اعظم کارکنان شورا به مباحث حقوقی است.

 • نام فیلم : ام/آلمان

  M

  نام فیلم : ام/آلمان

  کارگردان : فریتس لانگ ، سال ساخت : 1931 ، زمان : 117 ، بازیگران : پیتر لوری ، برونو زینر ،..

 • نام فیلم : مصائب ژاندارک/فرانسه

  the Passion of Joan Arc

  نام فیلم : مصائب ژاندارک/فرانسه

  کارگردان : کارل تئودور درایر ، سال ساخت : 1928 ، زمان : 110 ، بازیگران : رنه ژان فالکونتی ، آنتونن آرتو

 • دستور قضایی برای بازگرداندن یکی از متهمان پرونده پتروشیمی صادر شده است

  دادستان کل کشور در جمع خبرنگاران:

  دستور قضایی برای بازگرداندن یکی از متهمان پرونده پتروشیمی صادر شده است

  دادستان کل کشور در پاسخ به سئوالی در خصوص امکان بازگرداندن یکی از متهمان پرونده پتروشیمی به کشور، گفت: نیروی انتظامی و پلیس بین الملل، همکاری خوبی با دستگاه قضایی دارند و آن جایی که ما ماموریتی را به آن‌ها محول می کنیم تا آن مرزی که در اختیارات آن هاست کار را انجام می‌دهند.

 • پرونده «پدیده شاندیز» به دادگاه منتقل شد

  پرونده «پدیده شاندیز» به دادگاه منتقل شد

  نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی گفت: امیدواریم پرونده پدیده شاندیز با همان سرعت تعیین تکلیف پرونده پردیسبان که یک اقدام انقلابی در دستگاه قضایی به شمار می‌رود، پیگیری شود.

 • وضعیت مطالبات سپرده‌گذاران موسسه‌های "البرز" و "ولی‌عصر"

  وضعیت مطالبات سپرده‌گذاران موسسه‌های "البرز" و "ولی‌عصر"

  آخرین وضعیت پرداختی و مطالبات باقی‌مانده سپرده‌گذاران تعاونی‌های «البرز ایرانیان» و «ولی‌عصر (عج)» اعلام شد.